Pojazd elektryczny – rodzaje – EV – AEV

0

Rodzaj pojazdów elektrycznych, który będzie pasował do Twojego stylu życia, będzie zależał od Twoich nawyków i potrzeb związanych z prowadzeniem samochodu. Dowiedz się głównych cech pojazdów elektrycznych, pojazdów hybrydowych i hybryd plug-in.

Podobnie jak istnieje wiele technologii dostępnych dla samochodów spalinowych, pojazdy elektryczne (znane również jako EV) mogą zaspokoić różne potrzeby kierowców. Największą cechą samochodu elektrycznego jest to, że można go podłączyć do gniazdka (wtyczki), aby ładować za pomocą zewnętrznego źródła zasilania. To odróżnia je od hybrydowych pojazdów elektrycznych, w których uzupełniają silnik spalinowy mocą z akumulatora, ale nie można ich ładować z gniazdka.

Pojazd elektryczny – rodzaje – EV – AEV

Istnieją trzy podstawowe typy pojazdów elektrycznych: w pełni elektryczne , hybrydowe i hybrydowe typu plug -in . W całkowicie elektrycznym można znaleźć samochody elektryczne na baterie ( BEV ) i samochody elektryczne na ogniwa paliwowe ( FCEV ). Są one ładowane energią z sieci, a część akumulatora może być również ładowana przez hamulce regeneracyjne, w których ponownie wykorzystują część energii traconej podczas hamowania pojazdu.

Pojazdy hybrydowe wykorzystują benzynę/alkohol lub olej napędowy jako główny sposób zasilania silnika spalinowego. Oprócz korzystania z silnika spalinowego, który jest normalnie tankowany jak każdy inny samochód spalinowy, hybrydy mają również silnik elektryczny i akumulator.

Pojazd elektryczny - rodzaje - EV - AEVWykorzystując zarówno silnik elektryczny, jak i silnik spalinowy, hybrydy mają znacznie lepszą wydajność paliwową niż samochód niehybrydowy. Ponadto zanieczyszczają mniej i oszczędzają na tankowaniu, ponieważ silnik elektryczny czasami uzupełnia pracę silnika spalinowego.

Najbardziej zaawansowane hybrydy mają akumulator o większej pojemności, który można ładować z zewnętrznego źródła, na przykład z sieci elektrycznej, co pozwala pokonywać dłuższe dystanse przy użyciu energii elektrycznej przed przejściem na benzynę/alkohol lub olej napędowy. Samochody te, znane jako hybrydy typu plug-in, zapewniają lepszą ochronę środowiska i są w stanie oszczędzać paliwo, zastępując je energią elektryczną.

Jakie są pojazdy elektryczne? Najlepszy ekologiczny pojazd to taki, który spełnia potrzeby kierowcy przy minimalnych emisjach zanieczyszczeń. Ta zmienność w wyborze najlepszego ekologicznego pojazdu może być związana z zasięgiem, klasą pojazdu lub rodzajem ładunku.

Obecnie istnieją trzy rodzaje pojazdów, które reprezentują interesy UVE – Stowarzyszenia Użytkowników Pojazdów Elektrycznych:

 • 100% pojazd elektryczny Lub BEV – akumulatorowy pojazd elektryczny lub czysto elektryczny . Jest to pojazd, którego wyłącznym środkiem napędowym jest jeden lub dwa silniki elektryczne zasilane akumulatorami, które są ładowane poprzez podłączenie do sieci elektrycznej.
 • Pojazd elektryczny z przedłużaczem zasięgu Lub Seria Hybrid lub REX lub BEVx . Jest identyczny z pojazdem w 100% elektrycznym , ale zawiera dodatkowy silnik z innym paliwem, który służy jako generator do ładowania akumulatorów pojazdu podczas jazdy. Pojazdy te wykorzystują jedynie silnik elektryczny jako środek napędowy do poruszania się. Baterie można ładować przez połączenie sieciowe.
 • Pojazd hybrydowy typu plug-in Lub PHEV – hybrydowy pojazd elektryczny typu plug-in lub hybrydowy typu plug-in równoległy. Jest to pojazd, który oprócz używania do poruszania się silnika elektrycznego, wykorzystuje również drugi silnik zasilany paliwem. Jednak akumulatory można ładować poprzez podłączenie do sieci.

Samochody elektryczne są zrównoważoną alternatywą dla konwencjonalnych pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi, które są głównymi trucicielami środowiska.

Pomimo pewnych przeszkód w popularyzacji samochodów elektrycznych, takich jak większe inwestycje początkowe, brak zachęt i niewiele opcji na rynku, korzystanie z mniej zanieczyszczających pojazdów rośnie: według niemieckiego Centrum Badań Słonecznych i Wodorowych na początku 2019 r. liczba pojazdów elektrycznych na całym świecie osiągnęła 5,6 miliona, co stanowi wzrost o 64% w stosunku do roku poprzedniego . Kraje skandynawskie przodują we wprowadzaniu pojazdów elektrycznych i hybrydowych: w 2020 r. Norwegia stała się pierwszym krajem na świecie, w którym pojazdy elektryczne stanowiły ponad 50% nowych rejestracji, z odpowiednio Islandią, Finlandią i Szwecją.

Pojazd elektryczny - podstawowe elementy

Pojazd elektryczny – podstawowe elementy

W Brazylii wprowadzanie pojazdów elektrycznych nadal postępuje powoli, nawet przy wzroście sprzedaży: w latach 2012-2018 Brazylia miała na ulicach 10 666 pojazdów zelektryfikowanych. W latach 2018-2019 obecna flota wzrosła do 22 524 modeli zasilanych bateryjnie. Dzięki prostszej mechanice niż pojazd z silnikiem spalinowym, samochody elektryczne składają się z czterech podstawowych elementów:

 • Bateria: ładowalna, odpowiedzialna za magazynowanie energii elektrycznej napędzającej pojazd elektryczny;
 • Falownik : przekształca stały prąd elektryczny w prąd zmienny, który jest kierowany do silnika indukcyjnego;
 • Silnik indukcyjny: gdy odbiera energię wysłaną przez falownik, silnik indukcyjny jest napędzany energią elektryczną, która uruchamia mechanizmy odpowiedzialne za poruszanie się samochodu;
 • System odzyskiwania energii: utworzony przez urządzenia gromadzące energię kinetyczną wytworzoną podczas hamowania samochodu w celu jej ponownego wykorzystania.

Akumulator pojazd elektryczny ma bezpośredni wpływ na rodzaj pojazdu: gęstość (im większa, tym większa pojemność magazynowania energii i większa autonomia samochodu), moc, sprawność, cykl życia i szybkość ładowania (wyróżnia się trzy rodzaje ładowań: szybkie, półpełne). -szybko i wolno).

Magazyn energii potrzebny do poruszania się samochodu jest wykonany w technologii litowo-jonowej i płynnego materiału, który działa jak elektrolit, który pozwala jonom przemieszczać się z bieguna dodatniego do ujemnego, generując prąd elektryczny i ruch.

To także akumulatory wciąż budzą wątpliwości co do trwałości pojazdów elektrycznych: według badań Instytutu Fizyki Budowlanej im. Fraunhofera do produkcji pojazd elektryczny elektrycznego potrzeba dwa razy więcej energii niż pojazd konwencjonalny. Ponadto stale pojawiają się inne dylematy związane z elektrycznością, takie jak utylizacja baterii po jej okresie użytkowania, źródło energii (jeśli nie jest odnawialne) wykorzystywane do ładowania baterii oraz wpływ na lokalny ekosystem przy wydobyciu litu. na morzu.

Niektóre rozwiązania tych problemów: Zakłady na matryce elektryczne o wysokim udziale odnawialnych źródeł energii, jak to mamy w Brazylii, Postaw na baterie organiczne, które nie zawierają metali ani żadnych materiałów toksycznych i które wykorzystują utlenione składniki organiczne pochodzące z roślin, grzybów, bakterii i zwierząt (są to substancje chemiczne wytwarzające naturalną energię wykorzystywaną przez zwierzęta do oddychania i rośliny do fotosyntezy).

Silniki natomiast są prostsze i tańsze niż te zasilane paliwami kopalnymi, ponieważ mają tylko dwa elementy: wirnik i stojan. Dzięki trójfazowemu prądowi przemiennemu mają dłuższą żywotność niż podobne silniki spalinowe i rzadko wymagają konserwacji, ponieważ na przykład nie wymagają wymiany oleju, świec zapłonowych i przewodów świec zapłonowych.

Inną ciekawostką jest to, że samochody elektryczne nie mają wlotu powietrza ani biegów: uruchamiają się natychmiast po naciśnięciu pedału przyspieszenia. Aby odwrócić, na przykład, konieczne jest odwrócenie kierunku obrotów silnika.

Jak działa ładowanie samochodu elektrycznego?

Jak działa ładowanie samochodu elektrycznego?Ładowanie można wykonać w punktach ładowania – istnieją aplikacje, które wskazują punkty publiczne, takie jak centra handlowe, stacje elektryczne, stacje benzynowe, oraz prywatne, takie jak firmy i parkingi; a nawet w domu, w gniazdkach 110V i 220V, za pomocą urządzeń znanych jako Wallbox, które są rodzajem ładowarki udostępnianej przez same marki.

Rodzaje samochodów w 100% elektrycznych

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy samochodów w 100% elektrycznych:

 • Akumulatorowy pojazd elektryczny (BEV): Użyj energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze do zasilania silnika elektrycznego. Po rozładowaniu akumulator jest ładowany za pomocą hamulców regeneracyjnych i energii z sieci za pośrednictwem gniazdka lub wtyczki ładowarki samochodowej.
 • Elektryczny pojazd na ogniwa paliwowe (FCEV): wciąż nowy na rynku, ten typ samochodu łączy wodór i tlen w celu produkcji energii elektrycznej.

Pojazd elektryczny – zalety

 • Nie emitują nieprzyjemnych dźwięków ani nie generują zanieczyszczeń.
 • Prowadzenie pojazdu jest łatwiejsze, ponieważ mechanizm silnika doświadcza mniejszego tarcia w porównaniu z silnikiem paliwowym z powodu elektryczności.
 • Tańsza konserwacja: koszty naprawy są do 70% niższe w porównaniu do konwencjonalnych samochodów.
 • Silnik elektryczny jest około 3 razy bardziej wydajny niż silnik benzynowy.
 • Posiadają automatyczny system parkowania.
 • Niższy koszt dostaw.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here